551
Rawski Koncert Sztuki
Strona główna » Topory » To Imprezy

Krótki opis najważniejszych imprez organizowanych przez "Topory"

Toporiada

Pierwsza i do dziś najważniejsza z naszych imprez - po raz pierwszy odbyła się w roku 2005. W Rawie istniało wtedy kilka niezależnych grup grających w RPGi, dla których konwent miał być okazją do przemieszania szeregów i zasmakowania gry z innymi rawskimi graczami.

Toporiada wypadła znakomicie - nie było wątpliwości, że będziemy organizować ją regularnie. Od tego czasu grono znajomych powiększało się z każdym rokiem. Przyjaciele zapraszali swoich przyjaciół, znajomi znajomych, aż impreza rozrosła się do rozmiarów ogólnopolskiego konwentu, który w roku 2010 gościł ponad dwustu uczestników. Przybyli do Fryszerki ze wszystkich stron kraju.

Nasi goście określili Toporiadę jako "RPG-owe święto" - rzeczywiście, konwent otacza atmosfera wydarzenia wyczekiwanego - kilku wyjątkowych dni w roku poświęconych na zabawę z przyjaciółmi. Rozgrywamy dziesiątki sesji, organizujemy konkursy, prelekcje i na cztery sierpniowe dni zamieniamy teren stanicy we Fryszerce w "świat w świecie", gdzie życie i czas meandrują zgoła innymi ścieżkami, niż na zewnątrz. W ramach konwentu odbywają się dziesiątki atrakcji, rozdajemy nagrody dla najlepszych Mistrzów Gry, Graczy, oraz wiele innych. Niektóre konkursy i zabawy mają kilkuletnią tradycję.

Dobrze się bawimy, przy okazji realizując swoją pasję. Do naszego "świata" od wielu lat wracają dziesiątki ludzi. Toporiada jest zapisana w ich kalendarzach na stałe.

Sukces własnego pomysłu na konwent zmobilizował nas do dalszego działania - zrodziła się i ukształtowała idea stowarzyszenia, którym dzisiaj jesteśmy. Określiliśmy kierunki i cele, do których chcemy zmierzać. Zaowocowało to nowymi pomysłami na wspólne spędzanie czasu. Zachęceni entuzjazmem, z jakim ludzie z całego kraju pomagają nam współtworzyć Toporiadę, chcieliśmy otworzyć się na innych.

Topogranie - rawski dzień gier

Organizowanie czasu i zabawy dla dzieci przyszło nam z łatwością. I przyjemnością.

Lubimy się bawić, lubimy bawić się z innymi i większość z nas dzieli wspólne doświadczenie - fascynacja fantastyką, literaturą, grami fabularnymi (czyli tym, co uważamy za dobrą i wartościową rozrywkę) - przyszła od innych ludzi. Byliśmy "zarażani" przez ojców, kumpli z podwórka, niepokornych wujków i rodzeństwo. Wiemy, jaka to frajda, odkrywać z innymi nowe światy. Dlatego zapraszamy na "Topogranie" dzieci z naszego miasta.

Przygotowujemy konkursy, którym towarzyszy dużo dziecięcych emocji. Chcemy, żeby tworzyły, rysowały, przygotowywały własne konkursowe stroje. Gramy w gry zręcznościowe i planszowe. Organizujemy kalambury, śpiewamy. Zabieramy je na cały dzień do ciekawego i przyjaznego miejsca, pokazując, jak można spędzać wolny czas.

Dzieciaków przybywa z każdą edycją. Odwiedzają nas też rodzice - przełamujemy pierwsze lody i z przyjemnością patrzymy, jak sami, mimochodem, dołączają się do "Topogrania". Wciągają inne dzieciaki do zabawy i spędzają z nimi czas. Wokół organizacji "Topogrania" zgromadziła się grupa młodych ludzi z Toporów, na których czele - co nie bez znaczenia - stanęły młode kobiety. Radzą sobie doskonale!

Noce Filmowe z Fantastyką

Pomysł na Noce Filmowe jest prosty i skuteczny. Przepis wygląda następująco.

Na początek, potrzebujemy średniej wielkości miasta o jednym kinie, w którym z opóźnieniem pojawiają się tylko najbardziej popularne tytuły filmowe, gwarantujące wpływy finansowe. Komedie romantyczne, obowiązkowe gnioty polskich mistrzów i amerykańskie hity. Dodajemy do tego grupę młodzieży, która żyje w mieście – uczniaków, gimnazjalistów, licealistów. Nie dysponują dużą gotówką, są wychowani w domu z internetem, łatwym dostępem do wszelkiego rodzaju produktów kultury - muzyki, filmów, książek, gier. Potrzebują rozrywki, najlepiej, wspólnie z żywymi ludźmi.

Dajemy im dwa filmy w ramach nocnego maratonu. Znane serie filmowe, mniej lub bardziej związane z fantastyką. Dobre, rozrywkowe kino - znane tytuły, z których składa się dzisiejsza popkultura.

Efekt: rzadki widok w lokalnym kinie - pełna sala w sobotni wieczór. Dziesiątki oczu wbitych w ekran, śmiech i wspólna zabawa z widowiskiem. Noce Filmowe odbywają się cyklicznie, przez kilka miesięcy w roku. Przy okazji projekcji organizujemy konkursy i rozdajemy nagrody. Ludzie na ulicach pytają, kiedy następne "noce"?

LAN.ARENA

Dobrze wyposażona sala komputerowa i 14 stanowisk gotowych do drużynowej gry w "Counter-Strike", a w najbliższej przyszłości także innych tytułów.

Podczas pierwszej edycji liczba zgłoszonych drużyn przerosła nasze oczekiwania, o co najmniej kilka razy. Odbyło się kilkadziesiąt rozgrywek między drużynami, w których wyłoniono zwycięską ekipę. Duża ilość nagród od CD Projekt i naszego stowarzyszenia.

Kolejna impreza, która doskonale wstrzeliła się w lokalne zapotrzebowania. LAN-owa ekipa z Toporów przygotowuje się do kolejnych edycji.

Brydżiada

Doroczna, kameralna impreza karciarzy, których także można znaleźć w szeregach Toporów. Każda edycja gości kilkanaście osób z innych miast, odbywa się w naszej podziemnej siedzibie w Rawie i jest taka, jaka być powinna - kameralna, zadymiona, przeciąga się do późnych godzin nocnych i cholernie emocjonuje - jeśli tylko ktoś wie, o co chodzi w robrach, wistach i sekwensach.

Siekieriada

Lipcowe preludium do Toporiady, na którym spotykamy się w gronie Toporów i naszych najbliższych przyjaciół. Odbywa się w leśniczówce w Kaleniu, którą darzymy wielkim sentymentem. Przeżyliśmy tam trzy pierwsze edycje Toporiady, w trakcie, których dojrzeliśmy do pomysłu na prawdziwy konwent i staliśmy się stowarzyszeniem.

Siekieriada to czysta zabawa - kilka sesji, luźne konkursy i kalambury, które testujemy przed właściwym konwentem oraz dwie noce imprez przy ognisku, w dużym i radosnym gronie ludzi oczekujących na Toporiadę.

Wspólne wyjazdy

Często razem wyjeżdżamy na konwenty i inne imprezy odbywające się w całej Polsce, które organizują zaprzyjaźnione kluby i Stowarzyszenia.

Nasze spotkania

Topory to liczna grupa ludzi, obecnie rozsianych po całej Polsce. Jej siła, dzięki której odbywa się Toporiada i inne imprezy, leży jednak w towarzyskich relacjach wewnątrz stowarzyszenia - byliśmy, jesteśmy i chcemy być kumplami, którzy działają razem. Duża część z nas mieszka, pracuje lub studiuje w różnych miastach, lecz każdego, co jakiś czas spotkać można w Rawie - na przykład na wigilii Bożego Narodzenia, którą nazywamy "toporową" i zabawie sylwestrowej, którą wspólnie organizujemy.

Tradycja "toporowej" wigilii zrodziła się z naszych spotkań. Na kilka dni przed właściwym świętem, gdy większość z nas wróciła już do rodzin w Rawie, spotykamy się w swojej siedzibie, zapalamy lampki na choince i bawimy się w spokojnej, przedświątecznej atmosferze. Czasem przenosimy imprezę gdzieś indziej, gdzie bawimy się w tej samej atmosferze, lecz nie tak spokojnie.

Spędzamy razem także noc sylwestrową. Od sześciu lat, w różnych okolicznościach przyrody. Przybywają goście z zaprzyjaźnionych ekip, urządzamy konkurs na najlepsze przebranie i bawimy się, jak to mówią - szampańsko. I "toporowo".

Gramy!!!

To jeden z naszych nowych, tegorocznych pomysłów. Event skierowany przede wszystkim do młodzieży gimnazjalnej oraz licealnej, ale również dla wszystkich innych, którzy mają ochotę zagrać w różnego rodzaju gry planszowe takie jak Scrabble czy Jenga, wziąć udział w turniej gry Crokinole czy zmierzyć się z przeciwnikami w naszej toporowej wersji teleturnieju „Jaka to melodia”. Oprócz tego każdy z Was może wziąć udział w kalamburach (mamy coraz lepsze pomysły na hasła ), czy Konkursie filmowych, w którym na podstawie muzyki, scen czy cytatów należy rozpoznać i podać tytuł filmu. Na wszystkich zwycięzców zawsze czekają atrakcyjne nagrody. Spotykamy się zazwyczaj w przytulnej kawiarni, w luźnej i sympatycznej atmosferze. Gramy!!! To przede wszystkim dobra zabawa w fajnym towarzystwie, możliwość poznania nowych ludzi oraz alternatywa do spędzenia czasu w gronie znajomych!

Imprezy, które pomagamy organizować

Maraton Pływacki im.Pawła Pioruna

Coroczna, letnia impreza imienia Pawła organizowana przez Okręgowe WOPR w Rawie Mazowieckiej oraz rawski OSiR po którym zarówno uczestnicy jak i wszyscy zebrani mogą wziąć udział w koncercie piosenki żeglarskiej.

Rawa Gra Rap

Cykliczny event, którego głównymi organizatorami są rawskie środowisko hip – hopowe, MDK w Rawie Mazowieckiej oraz Stowarzyszenie „Topory”, promujący w naszym mieście kulturę hip – hop oraz wszystko co jest z nią bezpośrednio lub pośrednio związane, min: koncerty raperów z Rawy oraz całej Polski, turniej streetball, pokazy tańca breakdance, freestyle jam, beatbox jam.

Rodzinny Rajd Rowerowy

Organizowany jest w Rawie Mazowieckiej przez Urząd Miasta, OSiR oraz WOPR od 2001 r. na koniec wakacji. Główną ideą rajdu jest zachęcanie do aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu oraz rodzinnej turystyki rowerowej. Trasa Rajdu liczy zazwyczaj około 30 km i przebiega przez malownicze okolice rawskiego zalewu „Tatar”, a także przez miejscowości położone w pobliżu Rawy Mazowieckiej.

Piknik Przedszkolaka

Impreza skierowana przede wszystkim dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, gdzie dzieciaki mogą skorzystać z różnego rodzaju zjeżdżalni, basenów z piłkami, mają okazję zobaczyć prawdziwego klauna oraz podczas którego nasze Stowarzyszenie prowadzi mini „Topogranie”.

 

 

 

Polecamy

Kino RomaMETALOPLASTYKA

Współpraca

Dziki BezGwardia NavisArmia GoblinówRolando CyrilMuzyczne rejsy po MazurachRawa w to mi graj!Ancient ScrollWOPR
Copyrights © 2009 Topory
Powered by piechdesign.pl