O Earthdawn'ie rozważania ogólne

Imperium Therańskiego upadku początki.
Awatar użytkownika
k8
Katowski No. 666
Katowski No. 666
Posty: 850
Rejestracja: 16 maja 2008, 22:46
Lokalizacja: Warszawa/Rawa M.

Re: Rasy w Earthdawnie

Post autor: k8 »

Ślimak pisze:Generalnie ED to system dla ludzi, którzy zdają sobie sprawę, że RPG to generalnie zabawa, gra i relaks a nie odmiana egzaltowanej sztuki, godzą się z tym i mają z tego niezłą radochę.
Ale musisz przyznać Ślim,że na sesjach w ED bawiłeś się wspaniale 8) ! Ja tam bardzo lubię grać Earthdawn'a i mechanika nie wydaje mi się aż tak bardzo skomplikowana (Kraszan może miec w tym temacie odmienne zdanie). Faktycznie gra się łatwo i przyjemnie...może dlatego jedną ekipą gramy już ponad trzy lata.
A żeby Was pokręciło, a żeby Wam orzeszki spuchli !!!
Awatar użytkownika
Ślimak
Conan™ Seria Limitowana
Conan™ Seria Limitowana
Posty: 1341
Rejestracja: 16 maja 2008, 20:29
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka
Kontakt:

Re: Rasy w Earthdawnie

Post autor: Ślimak »

Za to właśnie cenię ED.
Religion is like a penis. It's fine to have one and it's fine to be proud of it, but please don't whip it out in public and start waving it around... and PLEASE don't try to shove it down my child's throat.
Awatar użytkownika
Bananidło
Wikingowski überaxe
Wikingowski überaxe
Posty: 702
Rejestracja: 16 maja 2008, 15:38
Kontakt:

Re: Rasy w Earthdawnie

Post autor: Bananidło »

A co sądzicie o heroiźmie w Earthdawnie?
W końcu to heroic ale u wszystkich MG jakich grałem jednal tego heroizmu było mało, przynajmniej ja go niewiele zaobserwowałe.

I może wyjaśni mi ktoś jak to jest z przeciętniakami w ED. Czy też mają testy zdrowienia albo jak u nich z współczynnikami?? Tak samo jak u BG??
Kto gra w RPG, żyje podwójnie
Awatar użytkownika
Wiś
Wikingowski überaxe
Wikingowski überaxe
Posty: 679
Rejestracja: 06 wrz 2008, 13:03
Lokalizacja: Tatar

Re: Rasy w Earthdawnie

Post autor: Wiś »

Mnie się wydaje, że heroizm w ED czy jakimkolwiek innym systemie zależy tylko i wyłącznie od graczy. Bo co, MG ma cię zmuszać do heroicznych czynów? Nie, to musi wypływać od gracza. Przynajmniej ja tak uważam. Więc nazywanie jakiegokolwiek systemu heroic fantasy jest raczej presadzone. Inna sytuacja jest wtedy, kiedy MG prowadzi w ten sposób, że niejako naprowadza na tor heroicznych walk i czynów. Tak też można, ale jestem zwolennikiem większej dowolności.
Awatar użytkownika
Przemas
Polucja drwala
Polucja drwala
Posty: 211
Rejestracja: 16 maja 2008, 14:22
Lokalizacja: Miasto kwarciane Rawa

Re: Rasy w Earthdawnie

Post autor: Przemas »

Autorzy nam (BG) mówią co i jak tak samo jest z tym czy to jest heroic fantasy czy dark fantasy porostu napisali bo tak według nich najlepiej się w to gra ale równie dobrze można ED przerobić na dark fantasy też by to bło ciekawe.
Niemiec Moskal Nie Osiędzie,
Gdy Jąwszy Pałasza,
Hasłem Wszystkich Zgoda Będzie
I Ojczyzna Nasza.
Awatar użytkownika
Jankoś
Boski Arcyrozjebca +k1200
Boski Arcyrozjebca +k1200
Posty: 5229
Rejestracja: 16 maja 2008, 12:31
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka
Kontakt:

Re: Rasy w Earthdawnie

Post autor: Jankoś »

Po kolei:

1.Masz wiele słuszności Bananie ,i przyznaje ,że na moich sesjach W ED brakuje często tego heroizmu.Tylko rodzi się pytanie:czy gracze nie mają okazji rzeczonym heroizmem czy też nie chcą tego robić względnie nie potrafią bo za duże piętno odcisneło na nich wieloletnie granie w Dark.Zresztą to piętno dotyczy także MG Powiedz mi gdzie jest miejsce na heroizm w takiej postaci jak Gavaskar ,a przecież tworząc skądiniąd tą barwną kreacje wiedziałeś , że jest ona całkowicie sprzeczne z systemem, konwncją, ergo nie powinieneś nią grać.Moim błędem jako MG było to , żę pozwoliłem Ci nim grać.
Jest to wogóle szerszy problem , który sygnalizował już Prozac w innym temacie jest coś co występuje tylko w Rawie.Mianowicie gracze tworzą postacie zupełnie bez względu na konwencje systemy, charakter kampani czy oczekiwania MG(który nie prosi o takie a nie inne kreacje dla kaprysu tylko wie copasuje do scenariusza).Da się wyprosić określoną profesje i rasę , ale już wolność przy wyborze osobowości , charakeru jest absolutna.MG z kolei nie potrafią wyegzekwować ani przekonać do tego graczy.Argument o nie krępowaniu wolności i wyboru graczy do mnie nie przemawia, bo jeśli ktoś chce zagrać cwaniaczkiem albo tchórzem to niech pójdzie na sesje w inny system.Rozpisałem się a to dyskusja do zupełnie innego tematu.
owiem tylko tyle jedyną ekipą w ED naprawdę heroiczną jest Margarownia.Wynika to chybaz faktu , żę postacie są już potężne(nie tylko współczynnikowo), mają wpływy , znajomości,pewną już istniejącą legende.Czują , że jest na nich pewna odpowiedzialność za swoją sławe.W takiej sytuacji heroizm jest łatwiejszy i bardziej naturalny.

Według podstawki testy zdrowienia posiadają wszystkie istoty u mnie rzecz jasna tylko adepci , horrory i istoty magiczne.
Nie ma rozpisanego odzielnego losowania współczynników jednak przykłady w bestiariuszui kampaniach wskazują , że są one sporo niższe.
Przypominam ,że podstawowymi sprawami , które odrżózniają Adeptów(BG) od nieadeptów są talenty i karma.

Do Drwiciel
Idąc tym tokiem rozumowania można dojść do wniosku , że podział nasystemy jest zbędny.Jeśli przychodzisz na sesje w system w danej konwencji powinieneś ją zachować.Ta dowolność o której piszesz powinna zachodzić na płaszczyźnie wyboru systemu w który grasz , a nie niezwracania uwagi na konwencje już w trakcie gry.

Do Przemas
Da się owszem , poprowadziłem tak 2 sesje w ramach eksperymentu, było ciekawie, ale na dłuższą mete jest to w ED sztuczne i nudne, ale to tylko moje zdanie.System jednak determinuje pewną konwencje co nie znaczy , że nie możemy jej czassem trochę nagiąć.

Przy okazji zapraszam do dyskusji co to jest heroizm? bo lata prowadzenia ED pokazały mi , żę jest BARDZO różnie rozumiany.Ja już wystarcaająco się mądrze :lol: więc we tym temacie wypowiem się na końcu.
"Rava urbs mea,societas "Secures" vita mea"

Dajcie żyć po swojemu - grzesznemu,
A i świętym żyć będzie przyjemniej!
Awatar użytkownika
Bananidło
Wikingowski überaxe
Wikingowski überaxe
Posty: 702
Rejestracja: 16 maja 2008, 15:38
Kontakt:

Re: Rasy w Earthdawnie

Post autor: Bananidło »

Jankoś pisze: Powiedz mi gdzie jest miejsce na heroizm w takiej postaci jak Gavaskar ,a przecież tworząc skądiniąd tą barwną kreacje wiedziałeś , że jest ona całkowicie sprzeczne z systemem, konwncją, ergo nie powinieneś nią grać.
Fakt, Gavaskar typowym barsawiańskim bohaterem nie był. Lecz nie uwarzam że granie nim miałoby naruszac konwencję, był on adeptem i wiedział że jego życiowym celem jest badanie kaerów mimo że się tego bał a nawet zabił horrora krzesłem 8) . Pozatym nie mozna w kółko grac bohaterami muszą istniec przypadki potwierdzajace regułę,
Zauważ że kolejne postacie juz myslały jak bohaterzy - np Gazmar.
Kto gra w RPG, żyje podwójnie
Awatar użytkownika
Jankoś
Boski Arcyrozjebca +k1200
Boski Arcyrozjebca +k1200
Posty: 5229
Rejestracja: 16 maja 2008, 12:31
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka
Kontakt:

Re: Rasy w Earthdawnie

Post autor: Jankoś »

Bananie przykład Gavaskara nie miał w żaden sposób uderzaćw Ciebie jako gracza jest to poprostu wyjątkowo jaskrawy , ergo wyraźny przykład problemu , który sygnalizowałem w poprzednim poście.Ty akurat zresztą sprawiasz biorąc pod uwagę wszystkie sesje stosunkowo niewiele problemo w tym względzie.
To, że Gavaskar był adeptem to żaden argument, każdy BG w Earthdawnie jest adeptem, a okoliczności śmierci tego Horrora... zostawmy już to.
Oczywiście , że muszą być wyjątki potwierdzające regułę, gorzej gdy wyjątkiem staje się przestrzeganie reguł.
Szkoda , że nie odniosłeś się do bardziej ogólnych problemów heroizmu w ED koncentrując się tylko na swojej postaci i nie odpowiedziałeś na moje pytanie jak rozumiesz to słowo.
"Rava urbs mea,societas "Secures" vita mea"

Dajcie żyć po swojemu - grzesznemu,
A i świętym żyć będzie przyjemniej!
Awatar użytkownika
Wiś
Wikingowski überaxe
Wikingowski überaxe
Posty: 679
Rejestracja: 06 wrz 2008, 13:03
Lokalizacja: Tatar

Re: Rasy w Earthdawnie

Post autor: Wiś »

Jankoś pisze: Do Drwiciel
Idąc tym tokiem rozumowania można dojść do wniosku , że podział nasystemy jest zbędny.Jeśli przychodzisz na sesje w system w danej konwencji powinieneś ją zachować.Ta dowolność o której piszesz powinna zachodzić na płaszczyźnie wyboru systemu w który grasz , a nie niezwracania uwagi na konwencje już w trakcie gry.
Zgadza się, jednak dużo zależy od stylu prowadzenia MG. Nie można powiedzieć, że jeśli masz dzisiaj ochote na dark fantasy to nie możesz grać w ED i koniec. To zależy od nastroju i wyobrażenia sobie sesji przez MG. I tu także dochodzimy do tematu elastyczności systemu... Zaraz, zaraz. Czy tego już gdzieś nie było... :?: :twisted:
Awatar użytkownika
Jankoś
Boski Arcyrozjebca +k1200
Boski Arcyrozjebca +k1200
Posty: 5229
Rejestracja: 16 maja 2008, 12:31
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka
Kontakt:

Re: Rasy w Earthdawnie

Post autor: Jankoś »

Drwiciel pisze:
Jankoś pisze: Do Drwiciel
Idąc tym tokiem rozumowania można dojść do wniosku , że podział nasystemy jest zbędny.Jeśli przychodzisz na sesje w system w danej konwencji powinieneś ją zachować.Ta dowolność o której piszesz powinna zachodzić na płaszczyźnie wyboru systemu w który grasz , a nie niezwracania uwagi na konwencje już w trakcie gry.
Zgadza się, jednak dużo zależy od stylu prowadzenia MG. Nie można powiedzieć, że jeśli masz dzisiaj ochote na dark fantasy to nie możesz grać w ED i koniec. :twisted:
Nie można ?! Dlaczego? Jeśli MG ma ochotę na Dark ma do dyspozycji Dark , których na polskim rynku nie brakuje.
"Rava urbs mea,societas "Secures" vita mea"

Dajcie żyć po swojemu - grzesznemu,
A i świętym żyć będzie przyjemniej!
ODPOWIEDZ